Metaverse

#Metaverse nedir? | Hızlı BakışSon dönemde #teknoloji dünyasının dilinden düşmeyen Metaverse nedir?

Metaverse; video konferans, oyun kripto para birimleri, e-mail, sanal gerçeklik ve canlı yayın gibi farklı dijital teknolojilerin bir araya geldiği bir sanal dünyadır.

Bütün bunların nasıl bir araya geleceği üzerinde çalışmalar devam etse de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg gibi isimler bu alandaki ticari potansiyeli çoktan görmüş durumda.

Aslında şu an gerçekte var olmayan bir şey olan metaverse; tek bir ürün, tek bir oyun değil ya da tek bir şirket tarafından yaratılmıyor.

Metaverse daha çok iş, bilgi ve iletişim araçlarının hep birlikte bir sarmal halinde çalıştığı 3 boyutlu internet sunucuları ağına benzetilebilir.

Metaverse aslında bizim fiziki dünyada yaşadığımızın dijital suretidir. Nasıl Microsoft Word’de oluşturduğunuz bir belgeyi mail aracılığı ile bir başkasına gönderiyorsanız, metaverse’deki parçalar da değer ve işlevlerini koruyarak bir başka ekosisteme geçebilir.

A şirketinden NFT olarak satın alınan sanal bir sanat eseri, B şirketinin yarattığı bir oyundaki evin duvarında sergilenebilir.

Peki Metaverse ile neler yapabiliriz?

Metaverse’de oyun oynayıp çalışabiliriz. Örneğin Jane isimli bir kişi #Facebook’ta 3 boyutlu bir avatar yaratıp bunu sanal toplantılara gönderebilir.

İşten sonra “Jane” arkadaşlarıyla birlikte sanal konserlere gidebilir ve bunların avatarları yüzlerce seyirci arasında yerini alabilir.

Müzik sona erdiğinde, solist “tişört almıyor musunuz?” diye sorabilir ve Jane ile arkadaşları tıpkı bugün bizlerin Amazon gibi sitelerde yaptığımız gibi sanal standlardan beğeneceği bir tasarım arayabilir.

Jane kripto para birimleri kullanarak satın aldığı tişörtü birine kolaylıkla ödünç verebilir. Bu basit senaryoda şirket iletişim araçları, canlı etkinlik yayını, e-ticaret ve değeri olan bir şeyin paylaşımı söz konusudur.

Bu senaryonun uygulanabilir olması ve çalışması için her sağlayıcının, avatar ya da tişört gibi varlıkları uyumlu ve transfer edilebilir şekilde tasarlaması gerekmektedir.

Peki altyapılar ve cihazlar #Metaverse için yeterli mi?

Metaverse; ultra hızlı, gecikmenin neredeyse hiç yaşanmadığı internet bağlantısı her yerde olmadığı müddetçe hiçbir yerde hiçbir zaman tam potansiyeline ulaşamayacak.

Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce var olan Second Life, gerçek zamanlı etkileşimler sağlayamadığı için kullanıcıların ilgisini kısa zamanda yitirdi.

Bugün hayatımızda olan 4G bağlantısı Fortnite gibi birden fazla kişinin aynı anda kullandığı uygulamaları destekleyebiliyorken, zamanda hiçbir gecikme olmaması gereken yüzlerce eşzamanlı yayını kaldıramaz.

Tam da bu sebepten ötürü dünyadaki bütün mobil sağlayıcılar 5G’ye milyarlarca dolar harcıyor ama metaverse için 6G’ye bile ihtiyacımız olabilir.

Günlük hayatımıza ne zaman etki eder bilinmez fakat Metaverse teknoloji dünyasının yeni gündemi olmaya çoktan başladı bile.

BloombergHT YouTube Kanalına Abone Ol ➤ https://www.youtube.com/c/bloomberght

Resmi Web Sitesi: http://www.bloomberght.com

Sosyal Medya Hesapları:
Facebook: http://facebook.com/BloombergHT
Instagram: http://instagram.com/bloomberghttv
Twitter: http://twitter.com/bloomberght

BloombergHT İletişim: info@bloomberght.com

source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker